W jaki sposób pielęgnować aparat słuchowy?

badanie słuchu

Według procedury refundacyjnej oraz przewidywań firm produkujących aparaty słuchowe urządzenie powinno służyć przez 5-6 lat. Oczywiście, aby tak się stało, urządzenie musi być nie tylko właściwie używane, ale również konserwowane. 

Część osób niedosłyszących jest zdania, że aparat słuchowy rozleniwia zmysł słuchu. Nie jest to oczywiście prawdą. Urządzenie to wzmacnia dźwięki, dzięki czemu stymuluje komórki narządu słuchu do zdecydowanie lepszej pracy. Nie wszyscy są świadomi, że najbardziej nowoczesne aparaty słuchowe potrafią same dostroić się do potrzeb osoby niedosłyszącej.

Aparaty słuchowe umożliwiają również na korzystanie nie tylko z telefonów komórkowych, ale również zestawów głośnomówiących, bywania na koncertach, czy porozumiewanie się w gwarze ulicy. Emitują  z ogólnego hałasu dźwięki niepożądane słyszane przez daną osobę, natomiast wzmacniają te, które nie są przez nią odbierane. Profesjonalnie dostrojony aparat słuchowy może sprawić, że nie będą pojawiały się trzaski, piski i szum, a jakość dźwięku będzie całkowicie naturalna. Bardzo istotną kwestią, o której należy pamiętać, jest dobranie aparatu słuchowego do rodzaju ubytku słuchu, w przypadku, gdy będzie on większy od 40 decybeli, pacjentowi przysługiwały będą dwa aparaty, zarówno do lewego, jak i prawego ucha.

Mycie i osuszanie

Zdecydowanie najczęściej spotykane są aparaty zauszne z wkładką, która jest umieszczona w zewnętrznym kanale słuchowym lub w całości umieszczone z zewnętrznym kanale słuchowym. Bez względu na rodzaj, każde urządzenie jest narażone na działanie wilgoci będącej elementem środowiska usznego. Pacjent będzie odbierał zawilgocenie jako zniekształcenie dźwięku albo trzaski. Należy więc regularnie oczyszczać ucho z woskowiny, by aparat mógł pracować w najlepszych możliwych warunkach. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że nie powinno się czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi, lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie specjalnych olejków.

Aparat słuchowy ma dwa kanały – dźwiękowy oraz wentylacyjny. W przypadku, gdy zostaną one zanieczyszczone np. woskowiną, dany pacjent będzie słyszał trzaski, co znacznie utrudni mu zrozumienie mowy. Warto zatem nawet dwa razy w tygodniu myć aparat specjalnym płynem, ewentualnie wodą z płynem do mycia naczyń lub mydłem.

Następnym krokiem jest umieszczenie przedmiotu w kapsule higroskopijnej (rekomenduje się na całą noc), wchłonie ona wilgoć z aparatu. Oczywiście kapsułę otrzymuje się wraz z zakupem aparatu słuchowego. Dostępne są także  elektroniczne urządzenia, które służą do suszenia aparatów słuchowych, trzeba jednak za nie zapłacić około 300 złotych. Z kolei kapsuła  higroskopijna jest wydatkiem zaledwie 20 złotych. Warto również pamiętać, aby przed myciem oraz suszeniem części wkładanej do ucha, odłączyć ją od reszty przedmiotu.

Regularne przeglądy aparatów

Istotną kwestią jest również systematyczne odwiedzanie punktów protetycznych w celu odbycia przeglądu pomocy słuchowych. Bardzo profesjonalne sprawdzenie aparatów przez protetyka umożliwi sprawdzić czy ze sprzętem nie ma żadnych problemów. Można w ten sposób również zasięgnąć cennych rad dotyczących właściwego dbania o aparat.

Inspiracja: StrefaSłuchu.pl – Sklep z aparatami słuchowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *