Jak szybko pacjent wraca do zdrowia po odtruciu alkoholowym – co dalej po odtruciu

Jak szybko pacjent wraca do zdrowia po odtruciu alkoholowym – co dalej po odtruciu

Odtrucie alkoholowe jest szansą dla osób uzależnionych na powrót do satysfakcjonującego i wartościowego życia. Pacjenci, którzy poddali się detoksowi alkoholowemu i pokonali skutki  zespołu abstynencyjnego, mogą podjąć psychoterapię, dzięki której nauczą się, w jaki sposób zapanować nad głodem alkoholowym.

Jak przebiega dalsze leczenie po detoksie?

Przerwanie ciągu alkoholowego jest pierwszym i najważniejszym krokiem ku abstynencji. Podczas odtruwania alkoholowego pacjent pozostaje pod ścisłym nadzorem lekarzy, którzy zajmują się stanem jego zdrowia. Odpowiednie środki farmakologiczne łagodzą i eliminują problemy zdrowotne, w stopniu, w jakim jest to możliwe. Stan zdrowia osób uzależnionych wiąże się z czasem spożywania alkoholu. Pacjenci, którzy pili przez długie miesiące, a nawet lata, są schorowani i wymagają szczególnego podejścia medycznego.

Psychika osób uzależnionych stanowi najtrudniejszą z przeszkód, którą mają do pokonania terapeuci i pacjenci. Detoks alkoholowy jest zaledwie początkiem zmian, którym poddana zostanie sfera emocjonalna osób uzależnionych. W jaki sposób zmienić swój sposób myślenia i znaleźć cel w życiu, dla którego warto zachować trzeźwość, to problemy, z którymi mierzą się pacjenci w trakcie psychoterapii uzależnień.

Psychoterapia uzależnień – szansą na życie w abstynencji

Pacjenci uczestniczą w sesjach grupowych i indywidualnych, które trwają około 4. tygodni. Najlepsze i najszybsze efekty uzyskiwane są w ośrodkach stacjonarnych, pod kontrolą lekarską i psychologiczną.

Spotkania z terapeutami i innymi uczestnikami terapii, dostarczają wiedzy o sobie oraz pozwalają spojrzeć na problem alkoholowy z punktu widzenia innej osoby. Pacjenci przekonują się, że każdy z uczestników terapii ma własną historię choroby i własną drogę do jej pokonania. Nauczenie się rozpoznawania własnych emocji jest wielką wartością, pozwalającą poznać swoje motywy sięgania po alkohol. Wytyczenie sobie życiowych celów i sprecyzowanie potrzeby pokonania nałogu, to właściwy kierunek do wzięcia odpowiedzialności za własne życie.

Zajęcia, prowadzone w niewielkich grupach, sprzyjają szczerości i wyzbyciu się wstydu. Chorzy uzyskują wsparcie uczestników zajęć i sami takiego wsparcia udzielają, co wzmacnia poczucie własnej wartości – zachwianej z powodu choroby alkoholowej. Świadomość, że uzależnienie dotyczy również innych osób, pomaga wyjść z izolacji i kieruje myśli w  stronę przyszłości.

Podczas indywidualnych spotkań z terapeutą uzależnień, chory może otworzyć się przed specjalistą i opowiedzieć o wszystkich problemach związanych ze zdrowieniem. Sprzyjają temu komfortowe warunki, w których w bezpieczny sposób toczy się spotkanie. Rozmowa pozwala na wytyczenie indywidualnego programu działania, dostosowanego dla konkretnej osoby.

W czasie zajęć grupowych i indywidualnych osoby z problemem alkoholowym  poznają kolejne fazy choroby, z którą zdecydowały się walczyć. Pojawiający się głód alkoholowy, jako jeden z elementów uzależnienia,  przestaje być problemem nie do pokonania. W czasie terapii chorzy uczą się rozpoznawać jego symptomy i stosują metody, pozwalające zachować abstynencję. Na zakończenie psychoterapii następuje moment na opracowanie własnego planu działania, który będzie drogowskazem w nowym  życiu – bez alkoholu. Rozpisanie działań stanowi dla chorego swoistą kotwicę, dzięki której łatwiej poradzi sobie z zachowaniami w trudnych sytuacjach.

Kolejne etapy zdrowienia

Opuszczenie ośrodka terapeutycznego oznacza zetknięcie się z codziennymi problemami, którym trzeba stawić czoła bez sięgania po alkohol. Ten etap leczenia  uzależnień jest wyzwaniem dla pacjenta. Zapobieganiu nawrotom służy terapia skierowana do pacjentów, którzy kończą leczenie, ale potrzebują wsparcia i przypomnienia, dlaczego zdecydowali się na dożywotnią abstynencję. Uczestniczenie w weekendowych sesjach, przynajmniej raz w miesiącu, pomaga chorym wzmocnić motywację niesięgania po alkohol. Ogromną rolę w terapii uzależnień odgrywają grupy wsparcia Anonimowych Alkoholików (AA) organizujące różnego rodzaju mityngi i realizujące Program Dwunastu Kroków. Nowością są internetowe grupy wsparcia, umożliwiające kontakt z innymi uczestnikami grupy, w razie trudności z dotarciem na spotkanie.

Osoby uzależnione mają pewność, że ze swoim problemem nie zostaną same. Leczenie alkoholizmu trwa przez całe życie, a  utrzymanie postanowienia o życiu w abstynencji wymaga wielkiej determinacji i życzliwego wsparcia otoczenia.

Źródło: Odtrucie.Warszawa.pl

Jedno przemyślenie nt. „Jak szybko pacjent wraca do zdrowia po odtruciu alkoholowym – co dalej po odtruciu

  1. Mój szwagier chodzi na taką terapię do poradni uzależnień CMP w Krakowie. Zaczął pić jak stracił pracę, potem było coraz gorzej.Siostra zagroziła mu że odejdzie jeśli czegoś z tym nie zrobi, no i faktycznie wziął się za siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *