Serwis sprężarek – co powinno wejść w ramach pakietu serwisowego?

Serwis sprężarek – co powinno wejść w ramach pakietu serwisowego?

Stacje do wytwarzania sprężonego powietrza stanowią jeden z fundamentów działalności coraz większej części zakładów przemysłowych. Ten rodzaj nośnika energii posiada szereg bezsprzecznych zalet, o czym przekonali się inżynierowie odpowiedzialni za projektowanie zakładów produkcyjnych. Tym samym, urządzenia służące do wytwarzania sprężonego powietrza to złożone instalacje, których obsługa, w tym konserwacja oraz serwisowanie należą do nie lada wyzwań i wymagają specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi.

Instalacje produkujące sprężone powietrze są eksploatowane praktycznie nieprzerwanie w czasie pracy zakładów produkcyjnych. Jeśli na hali przemysłowej obowiązuje 3 – zmianowy tryb pracy, oznacza to, że stacja wytwarzania sprężonego powietrza pracuje praktycznie bez przerwy. W rzeczywistości, przekłada się to na ok. 6000 godzin pracy w ciągu roku. Jest to ogromne obciążenie nawet dla najnowocześniejszych urządzeń.

Serwis sprężarek – jakie czynności?

Standardowe instalacje składają się z wielu urządzeń i podzespołów, do których zaliczamy:

 • podstawowy element – sprężarka (kompresor);
 • osuszacze;
 • filtry wstępnie, dokładne, węglowe itp.;
 • separatory woda – olej, cyklonowe;
 • spusty kondensatu;
 • zbiorniki sprężonego powietrza.

Wszystkie te podzespoły wymagają konserwacji oraz dbania o ich prawidłowe funkcjonowanie. Części eksploatacyjne takie jak filtry, oleje w naturalny sposób zużywają się po przepracowaniu określonej ilości godzin, a to determinuje konieczność ich bezwzględnej wymiany. Obecnie, stosunkowo powszechnie stosowane są sprężarki wykorzystujące olej jako czynnik roboczy – smarujący. Wiąże się to z dodatkowymi czynnościami serwisowymi związanymi z relatywnie częstą wymianą filtrów oraz samego oleju. Sprężarki bezolejowe, np. serii Lento nie wykazują tego rodzaju potrzeb serwisowych.

Przykładowe wykonywane czynności serwisowe stacji sprężarek oraz szacowany czas realizacji:

 1. wymiana filtra powietrza (co 1500 h),
 2. wymiana filtra oleju (co 3000 h),
 3. wymiana separatora oleju (co 3000 h),
 4. wymiana oleju (co 3000 h),
 5. wymiana pasów napędu (co 9000 h),
 6. wymiana termostatu (co 9000 h),
 7. wymiana łożysk silnika (co 15 000 h),
 8. wymiana przewodów olejowych (co 3 lata),
 9. wymiana łożysk i uszczelnień stopnia śrubowego (co 30 000 h).

Jak wpływać na rzadsze serwisowanie?

Osoby obsługujące stacje sprężarek w zakładach przemysłowych mają częściowy wpływ na to, jak często instalacje te będą musiały być serwisowane (co oczywiście wiąże się z niemałymi kosztami). Na co należy zwrócić uwagę?

 1. Rodzaj stosowanych części zużywających się: olejów, separatorów i innych materiałów. Warto inwestować w sprawdzone części renomowanych marek, spełniające wszystkie normy jakościowe.
 2. Czas wymiany lub remontu głównych podzespołów: np. łożysk i uszczelnień wpływa na jakość funkcjonowania pozostałych elementów.
 3. Odpowiednie warunki, w których pracują sprężarki. Wysokie stężenie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu determinuje stosunkowo częstą wymianę filtrów powietrza. Z kolei wysoka temperatura wynikająca z niewystarczającej wentylacji sprężarkowni przekłada się na częstsze wymiany oleju i filtrów oleju.
 4. Wysokie stężenie związków chemicznych w pomieszczeniu, w którym pracują sprężarki, może powodować zasysanie do układu tych związków, co z kolei rozkłada cząsteczki oleju zastosowanego jako smaru, skutkując jego „zakwaszeniem”. Pogarsza to właściwości smarne czynnika roboczego, co obniża jakość pracy sprężarki.
 5. Kontrola oraz nadzór nad zaworami bezpieczeństwa – czasami okazuje się, że po długim czasie „nieużytkowania” nie spełniają one swojej funkcji – nie można ich „zamknąć”.

Liderzy w produkcji sprężarek gwarantują w swojej ofercie szeroki zakres bezpłatnego serwisu przez pewien okres eksploatacji urządzeń. Zasada jest prosta: czym więcej czynności serwisowych wchodzi w skład takiego pakietu, tym lepiej. Bezwzględnie jednak muszą to być podstawowe kwestie związane z wymianą oleju czy filtrów, jak również błyskawiczne pogotowie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *