Zarządzanie finansami osobistymi

Zarządzanie finansami osobistymi

Własne finanse to jeden z tych elementów, które spędzają sen z powiek wielu osobom. To jeden z tych aspektów, na który trzeba bacznie zwrócić uwagę podczas planowania wszystkich wydatków oraz ustawiania sobie życiowych priorytetów. Albowiem na ich podstawie możliwe jest zrealizowanie konkretnego celu lub jego odrzucenie. Warto, więc się im dokładnie przyjrzeć i zweryfikować wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim również wybrać odpowiednie produkty finansowe do zarządzania swoim budżetem domowym. Bo jeżeli do tego dojdzie to całe zarządzanie będzie znacznie prostsze a cele możliwe do zrealizowania zdecydowanie bardziej bogatsze. Wszystko na podstawie produktów dostępnych na rynku.

Konto bankowe i konto oszczędnościowe

Bezsprzecznie jednym z podstawowych produktów w zakresie zarządzania finansami jest indywidualne konto bankowe. Miejsce, na którym przechowujemy swoje środki płatnicze i miejsce, na które są one nam przelewane na podstawie naszego wynagrodzenia czy też jakichkolwiek innych rozliczeń. Gromadzimy tam środki i korzystamy z nich w razie potrzeby na podstawie płatności kartą oraz przelewów. Za jego pośrednictwem mamy stały wgląd do naszych wydatków, jesteśmy w stanie na bieżąco je wszystkie weryfikować a dodatkowo otrzymujemy również narzędzia do analizy na podstawie, których jesteśmy w stanie sprawdzić, na co wydaliśmy zbyt wiele. Jest to, więc opcja niezwykle przydatna i potrzebna.

Warto również posiadać konto oszczędnościowe. Miejsce do przechowywania swoich środków, które są oprocentowane i umożliwiają uzyskanie dodatkowych dochodów. Zarabiają na siebie i zawsze można z nich skorzystać. W dowolnej chwili można, bowiem wykonać przelew na własne konto a następnie dokonać płatności lub też przekazać zgromadzone środki do innego banku. Jest to, więc bardzo uniwersalny produkt oszczędnościowy.

Karty płatnicze i karta kredytowa

Aby skutecznie zarządzać budżetem domowym warto mieć również kartę płatniczą. Za jej pośrednictwem można wprowadzić na konto bankowe realizowane wydatki, które potem będą podlegać dokładniej analizie przy pomocy odpowiednich narzędzi. Poza tym taka karta płatnicza daje również możliwość uzyskiwania dodatkowych rabatów oraz korzystania z licznych promocji. Możemy być, więc niemal pewni, że płacąc kartą odpowiedniej organizacji płatniczej będziemy w stanie uzyskać zniżki w konkretnych sklepach czy też kupony rabatowe.

Z założenia z budżetu domowego powinno się wydawać tylko tyle ile się na nim znajduje. Nic ponad to. Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidziane, które wymagają uruchomienia dodatkowych środków i dokonania płatności bezgotówkowej. Wtedy najbardziej pomocna jest karta kredytowa, na której znajdują się środki banku. Można z nich skorzystać bez odsetkowo nawet do 54 dni w niektórych bankach a w większości do 52 dni. I w ten sposób możliwe jest uzyskanie nieoprocentowanego debetu z banku, który można będzie wykorzystać na praktycznie dowolny cel. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Ważne jedynie, aby dokonywać transakcji bezgotówkowych, czyli płatności kartą. Wypłata z bankomatu jest, bowiem obarczona prowizją i niesie za sobą dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *