W jaki sposób ćwiczenie liczenia w pamięci poprawia efekty w nauce?

chłopiec pełen energii

Rozwój dziecka powinien być wspomagany ze strony rodziców poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców, już od wieku niemowlęcego. Chodzi o to, żeby mózg malucha uczył się jak najwięcej, pracował, kojarzył fakty. Kiedy dziecko ma kilka lat można, jeszcze w wieku przedszkolnym, pomóc maluchowi  w doskonaleniu obu półkul mózgowych. Jest to szczególnie ważne, żeby nie polegać jedynie na szkole – tam zajęcia prowadzi się w grupach, często brak indywidualnego podejścia, a dzieci tracą swoją szansę na doskonalenie kreatywnego, logicznego myślenia, co później przekłada się na słabe wyniki w nauce. Bardzo prostym i skutecznym ćwiczeniem na poprawę myślenia jest liczenie w pamięci. W jaki sposób pomaga to osiągnąć lepsze efekty w nauce?

Arytmetyka mentalna – zapewnij dziecku rozwój obu półkul

Liczenie w pamięci można też nazwać arytmetyką mentalną, a raczej jedną z technik liczenia w pamięci. Najlepszy okres, żeby zacząć stosowanie tej metody, to wiek między 4. a 14. rokiem życia. Wtedy bowiem następuje najbardziej intensywny rozwój mózgu, natomiast umiejętności nabyte w tym przedziale wiekowym zostają zapamiętane na lata. W czasach kiedy dzieci uczone są według schematycznego systemu nauczania, wymagającego jedynie nauczenia się danego typu rozwiązania problemu, arytmetyka mentalna wyróżnia się kształtowaniem wyobraźni i kreatywnego myślenia u uczniów.
Na czym konkretnie polega ta metoda? Dzieci podczas używania arytmetyki mentalnej wykonują podstawowe obliczenia arytmetyczne (na przykład dodawanie, odejmowanie). Początkowo używają do tego japońskiego liczydła o nazwie „soroban” oraz obu rąk do przesuwania koralików. Następnie uczniowie mają stopniowo zacząć coraz mniej korzystać z przyrządu, a bardziej próbować wyobrazić sobie wykonywane ruchy, które doprowadzą do otrzymania poprawnego wyniku. Taka wizualizacja ruchów nie tylko rozwija kreatywne myślenie i wyobraźnię, kształtuje się również pamięć fotograficzna ponieważ dziecko zaczyna postrzegać liczby jako obrazy. W ten sposób w liczenie zaangażowane są obie półkule mózgu, co sprzyja szybszej nauce, która jest nie tylko bardziej efektywna, ale też zapamiętane informacje pozostają w pamięci ucznia na dłużej.

Przedmioty ścisłe nie będą straszne

Najwięcej trudności uczniowie mają z przedmiotami ścisłymi – matematyką, fizyką oraz chemią. Podświadomie podchodzą do tych dziedzin jako do trudniejszych, tych których nie będą w stanie dobrze zrozumieć, więc wyniki z tych przedmiotów są gorsze. Arytmetyka mentalna pomaga w nauce szybkiego liczenia, które nie sprawia większych trudności. To pozwala na uniknięcie częstej sytuacji, kiedy uczeń źle radzi sobie z podstawowymi obliczeniami i zniechęca się do dalszej nauki, co generuje kolejne zaległości – tworzy się błędne koło, z którego trudno wyjść. Liczenie w pamięci wręcz zachęca dziecko do zgłębiania trudniejszych zagadnień, ponieważ wierzy w siebie i jest ciekawe kolejnych zadań. Atutem metody liczenia w pamięci jest prostota – dziecko nie będzie znużone ani zdezorientowane. Właśnie tego typu techniki są najlepsze i przynoszą dużo lepsze efekty niż uczenie się na pamięć kolejnych zadań.

Warto zatem zapisać dziecko na kurs arytmetyki mentalnej, który na pewno dodatnio wpłynie na efekty w nauce, poziom logicznego myślenia, kreatywność oraz zapamiętywanie. Jak wiadomo, nauka to potęgi klucz, dlatego trzeba odpowiednio nakierować dziecko, żeby ułatwić mu podróż po kolejnych szczeblach edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *