Chcemy mieć dziecko – co dalej?

Chcemy mieć dziecko - co dalej?

Dziecko to duży wydatek i wielka zmiana w rodzinie. Warto to zaplanować i przygotować się jak najlepiej do tego, tak aby nas to nie zaskoczyło.  Wówczas trudniej nam będzie sprostać trudom jakie niesie ze sobą rodzicielstwo. Przychodzi czas gdy większość rodzin do całkowitego spełnienia potrzebuje dziecka, które będzie można wychować przekazując jej swoje doświadczenia oraz zasady. Wychowanie dziecka to jednak ciężki kawałek chleba.

 Jak sprostać dużej odpowiedzialności rodzicielskiej?

Warto przygotować się do takiej odpowiedzialności. Po pierwsze warto już wcześniej szukać kontaktu z dziećmi znajomych. Zajmowanie się dzieckiem przez cały dzień w dużym stopniu może przybliżyć nam to jak wygląda rodzicielstwo. Na rynku można również znaleźć szereg książek które mówią o tym jak prowadzić nasze pociechy w kierunku dorosłego życia.

Wychowanie dzieci to odpowiedni balans pomiędzy dyscypliną a okazywanie mu uczuć. Jeżeli za bardzo będziemy kierować się w którąś z tych stron nie wyjdzie to na dobre naszemu dziecku. Jeżeli będziemy okazywać mu miłość zapominając o dyscyplinie i nie dając mu żadnych obowiązków, będzie wówczas myślało, że wszystko należy mu się z góry. Dorosły świat jednak tak nie działa i rozczarowanie może przyjść bardzo szybko. Jeżeli natomiast pójdziemy w drugą stronę i będziemy trzymać się surowego sposobu wychowania. Dziecko może poczuć się odrzucone i niekochane. Przez co może mieć problemy z samoakceptacją oraz w relacjach z i innymi ludźmi.

Warto zaszczepiać w dziecku ciekawość świata. Nakłaniając dziecko do robienia ciekawych i wartościowych rzeczy. Dobrym przykładem może być tu uprawianie sportu, który uczy szeregu czynników takich jak: samodyscyplina, praca w zespole, zaangażowanie w prace czy też pokazuje jak czerpać czystą radość z wykonywanej czynności.

Dzieci to odbicie nas samych

To jak dziecko będzie zachowywało się w dorosłym życiu w dużej mierze zależy od tego jak je wychowamy. Nie możemy więc zapomnieć o dużej odpowiedzialności, która na nas spoczywa. Musimy podołać temu zadaniu jak najlepiej potrafimy. Angażując w to sto procent energii oraz naszej miłości do dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *