Zalety wentylacji w domu jednorodzinnym

Zalety wentylacji w domu jednorodzinnym

O tym, jak ważna jest wentylacja domu jednorodzinnego wie każdy, kto obserwował powietrze skraplające się na szybach czy pleśń na ścianach. Nowoczesne szczelne okna i drzwi nie zapewniają odpowiedniego przepływu powietrza. Jak więc zapewnić sobie dostęp do jego wymiany i dlaczego jest to takie ważne?

Wentylacja to nie tylko zapobieganie wilgoci i pleśni, to także zapewnienie sobie i swoim najbliższym dostępu do świeżego powietrza, a także możliwość oczyszczenia go, nawilżenia, pozbycia się roztoczy, przykrych zapachów. Jest to również rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo w przypadku posiadania kominka czy instalacji gazowej. Dodatkowe zalety wentylacji domu jednorodzinnego są zależne od jej rodzaju.

Wentylacja naturalna (grawitacyjna).

Jest to wentylacja najprostsza z możliwych. Nie wymaga użycia urządzeń mechanicznych. W jej skład wchodzą nawiewniki, przez które powietrze dostaje się do pomieszczeń i kanały wywiewne, z których wypuszczane jest na zewnątrz. Nawiewniki instalowane są najczęściej w oknach, wspomagająco montuje się też wyciągi w kuchni i wentylatory w łazience.

Niewątpliwą zaletą wentylacji naturalnej jest niski koszt jej instalacji oraz eksploatacji. Największą wadą zaś to, że jej działanie uzależnione jest od pogody: wiatru i temperatury powietrza. Wiatr może spowodować nadmierny jego nadmuch, z kolei im zimniej, tym wentylacja lepiej działa, a latem, w upalne dni, nie działa wcale.

Można wspomóc działanie naturalnej wentylacji w domu jednorodzinnym, np. instalując nasady hybrydowe. To urządzenia, dzięki którym stabilizuje się ciąg kominowy, kiedy pogoda zakłóca funkcjonowanie wentylacji. Należy jednak pamiętać o tym, że powietrze nawiewane ma temperaturę z zewnątrz, zatem znacząco może podnieść koszty ogrzewania.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna odbywa się dzięki dzięki pracy wentylatora. Można kontrolować ilość wymienianego powietrza, jest też niezależna od warunków pogodowych, co jest sporą zaletą. Powietrze pozostaje jednak zimne, chyba że zastosowany zostanie rekuperator. Mechaniczna wentylacja w domach jednorodzinnych podzielona może zostać na kilka kategorii.

Wentylacja nawiewna

Przypomina w połowie wentylację naturalną, ponieważ wywiew powietrza odbywa się w niej w ten sam sposób, jednak nawiew następuje w sposób mechaniczny.

Wentylacja wywiewna

Jest odwrotnością nawiewnej. Powietrze usuwa się z pomieszczeń za pomocą wyciągów w WC, kuchni i pomieszczeniach bez okien, za to nawiew przebiega w sposób naturalny.

Wentylacja wywiewno-nawiewna

Jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o wentylację w domach jednorodzinnych. Działa dzięki pracy dwóch wentylatorów połączonych dwoma rurociągami, nawiewnym oraz wywiewnym. Wybór tego rodzaju wentylacji pozwala na wiele udogodnień, przede wszystkim na:

  • regulację ilości wentylowanego powietrza,
  • możliwość montażu filtrów nawilżających, oczyszczających itp.,
  • możliwość odzysku ciepła.

Wentylacja wywiewno-nawiewna jest droższa w instalacji, może jednak przynieść oszczędności w codziennym użytkowaniu.

Wentylacja z rekuperatorem, czyli wymiennikiem ciepła

Jest to nieco bardziej rozbudowana wersja wentylacji wywiewno-nawiewnej. Ciepło powietrza odprowadzanego na zewnątrz ogrzewa powietrze nawiewane, dzięki czemu unika się wychłodzenia pomieszczeń i wysokich kosztów ogrzewania. Dodatkowo, proces ten można odwrócić tak, by schłodzić pomieszczenie. Na zewnątrz budynku instaluje się czerpnię oraz wyrzutnię powietrza.

Istnieją różne rodzaje rekuperatorów, które różnią się od siebie funkcjami, parametrami i, co za tym idzie, ceną. W praktyce pozwalają odzyskać zróżnicowaną ilość ciepła, od 50% do nawet 90%. Najpopularniejsze są rekuperatory krzyżowe, nieco mniej zaś krzyżowo-przeciwprądowe.

Montaż wentylacji w domu jednorodzinnym to kwestia warta przemyślenia. Jest to inwestycja, która znacząco może poprawić komfort życia poprzez oczyszczenie i nawilżenie powietrza, pomóc w walce z jego nadmierną wilgocią, a także zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *