Własna elektrownia słoneczna – czy warto ją mieć

Własna elektrownia słoneczna

Stale rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają do nieustannego szukania oszczędności. Z tego powodu wielu użytkowników rozważa inwestycję we własną elektrownię słoneczną. Jednak czy rozwiązanie to aby na pewno się opłaca i czy dla każdego okaże się ono korzystne? Postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty opłacalności inwestowania we własną elektrownię słoneczną.

Dla kogo własna elektrownia słoneczna

Inwestycja we własną elektrownię słoneczną jest rozwiązaniem, które pociąga ze sobą nieco większe koszty przy inwestycji początkowej jednak z czasem, w trakcie użytkowania, koszty te zmniejszą się poprzez zaspokojenie potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego i domowników bez potrzeby płacenia za energię elektryczną z sieci. Jednak warto się zastanowić i sprawdzić czy rozwiązanie, jakim jest własna elektrownia słoneczna, jest opłacalne akurat w naszym konkretnym przypadku.

Należy zauważyć, że regulacje prawne wprowadzone w ostatnim czasie przez rząd sprawiły, że budowanie niewielkich elektrowni słonecznych w celach zarobkowych by odsprzedawać  nadwyżki energii elektrycznej przestało być opłacalne. Jednak mimo tych restrykcji i zmian w ustawodawstwie, zakładanie własnych elektrowni słonecznych w celu pokrycia wyłącznie swojego zapotrzebowania na energię elektryczną nadal generuje korzyści.

“Garść” najważniejszych informacji o finansach

Kiedy rozważamy inwestowanie we własną elektrownię słoneczną interesują nas przede wszystkim suche fakty i liczby. Przedstawimy więc zarówno jedne, jak i drugie. Wyliczając okres, po którym inwestycja zacznie się zwracać, należy wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Zazwyczaj uniwersalnie przyjmowanym okresem obliczania zwrotu inwestycji w przypadku większości gospodarstw domowych jest 8 lat. Po tym czasie koszt założenia własnej elektrowni słonecznej zwraca się całkowicie, a my możemy cieszyć się czystą, „zieloną energią” i co najważniejsze bezpłatną.

Jak już wspomnieliśmy różne czynniki mają wpływ na okres, po którym zakup własnej elektrowni słonecznej zacznie się zwracać. Do tych czynników zaliczyć można:

  • Rodzaj paneli – dla laika informacja o rodzaju paneli nie ma zbyt dużego znaczenia. Jednak osoba nieco zorientowana w temacie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że od rodzaju zastosowanych paneli zależy nie tylko ich cena, ale także jakość, trwałość i wydajność.
  • Rodzaj powierzchni – mało kto ma świadomość faktu, że koszt założenia własnej elektrowni słonecznej może się zmieniać w zależności od tego, na jakiej powierzchni zostaną umieszczone panele. Wiąże się to z kosztem odpowiedniego przygotowania podłoża oraz z kosztem ewentualnych materiałów montażowych.
  • Zużycie energii – jest to jeden z najważniejszych czynników i przy obliczeniach powinien być brany pod uwagę w pierwszej kolejności. Należy sprawdzić poziom zużycia energii i koszty, jakie z tego tytułu były ponoszone przed założeniem własnej elektrowni słonecznej. Im większe było zużycie energii, tym krótszy czas zwrotu inwestycji.
  • Ceny energii elektrycznej – równolegle z poziomem zużycia prądu należy zwrócić uwagę na koszt jednej kWh energii elektrycznej. W połączeniu z informacją o zużyciu prądu pozwoli nam to łatwo określić okres, w jakim inwestycja się zwróci. I znów, im wyższe ceny energii elektrycznej pobieranej z sieci, tym krótszy będzie okres, w którym koszt założenia własnej elektrowni słonecznej będzie się zwracał.

Można więc łatwo zaobserwować, że wiele różnych, bardzo indywidualnych czynników ma wpływ na to, po jakim czasie zakup i montaż własnej instalacji fotowoltaicznej zacznie się zwracać. Jednak najważniejszą informacją dla potencjalnych inwestorów jest to, że wymierne korzyści z takiej inwestycji nie będą odczuwalne dla naszych dzieci czy wnuków, ale już dla nas. Oczywiście kolejne pokolenia również na tym skorzystają. Przede wszystkim dziedzicząc rozpoczętą już praktykę wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz otrzymując w darze od swoich przodków znacznie mniej zanieczyszczone środowisko.

Źródło: http://inverter.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *