Co to są schody zabiegowe i czy warto w nie zainwestować?

Co to są schody zabiegowe i czy warto w nie zainwestować?

Wybór schodów do domu nie jest łatwym zadaniem. Wszystko za sprawą ogromu możliwości, jakie stawia przed nami rynek, ale także indywidualnych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, stawiając w domu schody. To przede wszystkim bezpieczeństwo, wygoda użytkowania i walory estetyczne schodów wewnętrznych. Czy stawiając w mieszkaniu schody zabiegowe możemy być pewni, że te trzy ważne kryteria zostaną spełnione?

Co to są schody zabiegowe?

Zabieg – to podstawowy element odróżniający schody zabiegowe od bardzo nich podobnych i często z nimi mylonych schodów dwubiegowych. Jest to skręt utworzony z kilku schodów o różnej szerokości, zastępujący nieobecny tu spocznik. Stopnie w schodach zabiegowych ułożone są w kształcie klina – schody są szersze przy ścianie, węższe przy załomach. Takie schody, zmieniające kierunek u podstawy, świetnie nadają się jako łącznik między kondygnacjami domu, ale sprawdzą się także jako schody strychowe lub schody na poddasze użytkowe. Są jednym z najczęstszych wyborów osób zamawiających schody do domu.

Zalety schodów zabiegowych

Jak każde schody, tak i schody zabiegowe, mają swoje plusy i minusy. Jedną z ich największych zalet jest dodatkowa funkcja, jaką pełnią w domach. Schody z zabiegiem mogą bowiem z powodzeniem pełnić rolę dodatkowego wspornika dla stropu. To ważne szczególnie wtedy, gdy nie chcemy tworzyć wewnątrz domu filarów. Dodatkowo, takie schody zajmują też mniej miejsca niż te ze spocznikiem. Są bardziej „dyskretne” i optycznie lżejsze, dzięki czemu możemy je zgrabnie zamontować nawet w średnich i mniejszych domach. Schody zabiegowe to schody nowoczesne – są „wdzięczne” w aranżacji wnętrza. Możemy je wykonać z różnego typu materiałów (najczęstszym wyborem jest drewno, ale równie popularne są schody zabiegowe metalowe), dzięki czemu zgrabnie wpasują się w każde wnętrze.

Wady schodów zabiegowych

Najczęściej wymienianą przez właścicieli schodów z zabiegiem wadą jest niewygoda użytkowania. W rzeczywiści to, czy chodzenie po schodach zabiegowych będzie komfortowe, czy nie, zależy w dużej mierze od ich projektu. Źle pomyślany zabieg – ze zbyt wąskimi, uniemożliwiającymi postawienie stopy stopniami – faktycznie może wpłynąć negatywnie na komfort użytkowania schodów. Dlatego warto zadbać, by środkowa część stopni miała podobną szerokość. Pomocne będą też odpowiednio dobrane, wygodne i wyprofilowane poręcze schodowe.

Schody zabiegowe – wymiary

Aby zapobiec problemów z użytkowaniem schodów z zabiegiem, należy przyłożyć szczególną wagę do zaplanowania ich wymiarów. Schody zabiegowe obowiązują standardowe wytyczne. Bieg schodów powinien mieć min. 80 cm szerokości, a jeśli zależy nam na tym, by na schodach mogły minąć się dwie osoby, powinno to być nawet 100-110 cm. Najistotniejsze w przypadku schodów z zabiegiem jest jednak szerokość stopni. Klasyczna, ok. 25-32 cm, może nie wystarczyć. Stopnie powinny być szerokie na min. 27 cm, a w najwęższym miejscu (tuż przy balustradzie) – 16 cm. W wymiarach schodów należy także uwzględnić miejsce na barierki schodowe.

Schody zabiegowe – czy warto?

Ostateczna decyzja, czy warto zainwestować w schody zabiegowe do domu, jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Warto rozstrzygnąć, czy taki rodzaj schodów nadaje się do metrażu domu lub pomieszczenia, w którym mają się one znajdować. Schody zabiegowe nie wymagają tak dużo miejsca jak schody ze spocznikiem, ale nie nadają się do wąskich korytarzy czy niewielkich salonów. Są za to świetną alternatywą dla filarów lub innych wsporników stropu. Musimy mieć świadomość wagi etapu ich projektowania, bo to od projektu zależy późniejsza wygoda ich użytkowania.

Źródło: Kobamet – balustrady nierdzewne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *