Ogrzewanie gazowe w domu – wady i zalety

Ogrzewanie gazowe w domu – wady i zalety

Ogrzewanie domu za pomocą gazu płynnego jest rozwiązaniem, które zyskuje coraz większe grono zwolenników. W niniejszym tekście przybliżamy wady i zalety takiego rozwiązania, choć – naszym zdaniem – korzyści wynikających ze stosowania ogrzewania gazowego w domu, jest zdecydowanie więcej.

Po pierwsze – wygoda

Ogrzewanie gazowe jest niemal bezobsługowe. W zasadzie wymaga ono uwagi użytkownika raz do roku, kiedy to należy pamiętać o okresowym przeglądzie instalacji. Jednak zrobi to za  nas wyspecjalizowana firma, więc udział właściciela jest praktycznie znikomy. Drugą kwestią, o której należy pamiętać, jest napełnianie zbiornika z gazem. Zazwyczaj czynność tę należy wykonywać 1-2 razy do roku, jednak zależy to od wielkości samego zbiornika i od poziomu zużycia gazu. Oprócz tego nie musimy się już o nic więcej martwić.

Pracę kotła gazowego możemy całkowicie zautomatyzować (sterowanie pracą pieca ze smartfonu) i dzięki temu cieszyć się zarówno ciepłem w domu, jak i ciepłą wodą.

Po drugie – oszczędność miejsca

W przypadku wykorzystywania gazu płynnego w naszym domu możemy cieszyć się dodatkową oszczędnością miejsca. Piec gazowy, który należy umieścić w domu, zajmuje znacznie mniej miejsca niż piece, które wykorzystują inny rodzaj paliwa. Po drugie, zyskujemy dodatkowe miejsce, które zazwyczaj musieliśmy przeznaczyć na opał, a więc węgiel, ekogroszek czy drewno. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu gazu płynnego, zyskujemy czystość w kotłowni, ponieważ gaz nie pyli, nie kurzy i nie brudzi.

Kotły gazowe

Kotły i piece gazowe są oszczędne i nowoczesne. W przypadku zakupienia urządzenia kondensacyjnego, mamy gwarancję wysokiej sprawności kotła oraz jego większą wydajność (więcej ciepła uzyskane z takiej samej ilości paliwa), w porównaniu z kotłami nie kondensacyjnymi. To natomiast przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.

Zbiornik gazu

Zamontowanie zbiornika gazu należy zlecić fachowcom, którzy doradzą nam w wyborze odpowiedniej wielkości zbiornika, uwzględniając wielkość domu oraz potrzeby rodziny. Podpowiedzą też, w którym miejscu na posesji należy umieścić zbiornik gazu, aby było to wygodne i bezpieczna. Specjalistyczna firma pomoże również w dopełnieniu formalności i tym samym zminimalizuje dla nas najmniej przyjemne obowiązki.

Po trzecie – ekonomia

Ogrzewanie gazowe w codziennym użytkowaniu jest dużo tańsze niż inne rozwiązania dostępne na rynku. Mimo wyższego kosztu inwestycji początkowej, który wynika z konieczności zakupu pieca na gaz, wykonania przyłącza oraz zainstalowania zbiornika na gaz na terenie posesji, koszty i tak są niższe. Ceny opału pozwalają bowiem na zwrot tej inwestycji, a z czasem nawet na oszczędzanie na tej formie ogrzewania.

Ekologiczne ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie domu za pomocą gazu jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Jest ono szczególnie pożądane w lokalizacjach o zwiększonej produkcji smogu czy wysokim zapyleniu powietrza. W wyniku spalania gazu otrzymujemy czystą wodę i dwutlenek węgla, a więc żadnych substancji szkodzących środowisku naturalnemu. Jest to kolejny argument bardzo mocno przemawiający na korzyść tego rozwiązania.

Wprawdzie początkowy koszt inwestycji rzeczywiście może działać odstraszająco, jednak finalny rozrachunek wychodzi na plusie. Kiedy decydujemy się na ogrzewanie domu gazem, musimy liczyć się z potrzebą zainstalowania pieca, zamontowania zbiornika z gazem oraz poprowadzenia instalacji od zbiornika do pieca. Jest to jednak jednorazowy wydatek, a zrekompensują nam go późniejsze niższe koszty eksploatacyjne.

Koszty, które są nie do wycenienia, to na przykład czas poświęcony corocznie na przygotowanie drewna, codzienne wynoszenie popiołu z pieca, poranne zimno w domu, poranne wstawania, aby napalić w piecu – tych kosztów nie da się policzyć! Zamiast tego wszystkiego możemy cieszyć się ciepłem w domu przez całą dobę,czystością pomieszczeń, a czas poświęcić na śniadanie z rodziną, dłuższy sen czy odpoczynek, hobby czy pracę zawodową.

Wielofunkcyjne zastosowanie gazu

Dzięki temu, że gaz jest czystym i łatwym do przeprowadzenia w rurach paliwem, można go wykorzystać do wielu zadań. Ogrzewanie domu to jego największa zaleta, choć nie jedyna. Możemy spożytkować instalację gazową i piec gazowy do ogrzewania wody, zarówno tej do kąpieli, jak i do użytku w kuchence gazowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. A może zawsze chcieliście mieć kominek, ale odstraszała was potrzeba kupowania opału i pracy wkładanej w rozpalenie w kominku? Teraz te problemy mogą odejść w zapomnienie. Jeśli zainstalujecie kominek gazowy, możecie cieszyć się jego urokiem bez wspomnianych wcześniej niedogodności. Zatem – same korzyści!

Wady kontra zalety ogrzewania gazowego w domu

Wady:

 • konieczność zamontowania zbiornika i pieca na gaz
 • stosunkowo wysokie koszty inwestycji początkowej
 • przeglądy instalacji i uzupełnianie zbiornika z gazem

Zalety:

  • wygoda, niemal całkowita bezobsługowość
  • oszczędność miejsca, w kotłowni nie trzeba przechowywać opału
  • czystość w okolicach pieca
 • niższe koszty eksploatacyjne
  • przyjazny dla środowiska naturalnego
  • wysoka wydajność kotłów kondensacyjnych
  • wielofunkcyjność, można użyć gazu zarówno do ogrzewania domu,  ogrzewania wody, zasilania kominka czy kuchenki gazowej
 • czas, którego nie da się odzyskać ani wycenić

Podsumowując, można uznać, że zalety ogrzewania domu gazem zdecydowanie przeważają nad wadami. Niezależnie od tego czy najistotniejsza jest dla nas wygoda, funkcjonalność, higiena i estetyka, względy ekonomiczne, czy też ekologiczne, gaz płynny może okazać się idealnym rozwiązaniem do domu. Warto zainwestować w ten ekologiczny sposób ogrzewania.

Źródło: Lpgdirect.pl – dostawca gazu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *