Jak dbać o dywan?

pranie

Każdy właściciel dywanów wie, jak uciążliwe bywa dbanie o jego czystość. Problem wzmaga się zwłaszcza, gdy wśród domowników pojawiają się małe dzieci lub zwierzęta. Codzienne aktywności powodują zanieczyszczenie tkaniny, a co dopiero wypadająca sierść pupila lub nieskoordynowane ruchy malucha, powodujące wylewanie się napojów czy upuszczanie jedzenia wprost na dywan. Domowe metody czyszczenia tkanin mogą przynosić krótkotrwałe efekty, czasem sytuacja wymaga jednak zdecydowanych działań popartych profesjonalnymi narzędziami. Jak wygląda taka specjalistyczna usługa?

Pierwszy etap: określenie rodzaju dywanu

Inaczej wygląda pielęgnacja dywanu wełnianego, wymagającego delikatnego czyszczenia nieuszkadzającego struktury tkaniny, a inaczej natomiast dywanu z polipropylenu poddającego się działaniu środków chemicznych. Pozostałe rodzaje materiału, z których wykonywane są wykładziny to: wiskoza, akryl, poliester i tzw. dywany sznurkowe. Każdy tkanina wymaga odmiennego traktowania, by nie niszczyć struktury, ale jednocześnie uzyskać jak najlepszy efekt.

Drugi etap: oczyszczenie dywanu na sucho

Aby rozpocząć właściwy etap prania dywanu, czynność powinna być poprzedzona oczyszczeniem tkaniny ze wszystkich brudów. W trakcie użytkowania dywan pokrywa się kurzem, resztkami żywności, osadem naniesionym z zewnątrz oraz wieloma innymi zanieczyszczeniami, w tym niewidzialnymi dla oka m.in. roztoczami. Czyszczenie na sucho ma za zadanie wyeliminować wszelkie drobinki z powierzchni dywanów, by przygotować tkaninę do dalszych etapów działań.

Trzeci etap: pranie dywanów

Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni dywanu, następuje etap prespray, czyli nawilżenie wykładziny. Dywan potraktowany zostaje odpowiednim środkiem rozpuszczającym powstałe plamy. Właściwy preparat dobierany jest ze względu na materiał dywanu. Najefektywniejszym sposobem rozprowadzania presprayu jest wykorzystanie spryskiwacza ciśnieniowego, który dzięki odpowiedniej mocy dotrze do najgłębiej położonych zabrudzeń, a silne ciśnienie pozwoli na oderwanie się plam od włókien dywanu. Oprócz niekwestionowanej roli ciśnienia, znaczącą funkcję odgrywa tutaj dobór związków chemicznych tworzących dany preparat. Wykorzystanie presprayu to etap wstępny przed praniem właściwym, który przygotowuje do zasadniczych działań.

Czwarty etap: czyszczenie mechaniczne

Usuwanie plam rozpuszczanych chemicznie za pomocą prespray można wspomóc, wykorzystując mechaniczne narzędzia. Podobnie jak w przypadku preparatu czyszczącego, należy dobrać odpowiedni sprzęt, delikatny dla struktury dywanu. Wśród dostępnych opcji znajdują się: szorowarka z końcówką wylewającą szampon myjący czy szczotka ręczna. Plamy poddane działaniu chemicznemu, łatwiej odchodzą od dywanu po działaniu mechanicznym, dzięki czemu większość zabrudzeń możliwa jest do usunięcia. Dlatego połączenie tych dwóch etapów jest tak ważne i daje najlepsze efekty.

Piąty etap: pranie odkurzaczem

W tym etapie można wykorzystać odkurzacz piorący o małym lub dużym ciśnieniu. W tej pierwszej opcji, odkurzacz zaledwie wypłukuje pozostałości zabrudzeń oderwane od włókien dywanu w poprzednich etapach. Z kolei odkurzacz piorący z wysokim ciśnieniem, nie tylko wypłukuje pozyskane zabrudzenia, ale również dodatkowo, pod wpływem ciśnienia, odrywa przyklejone do włókien dywanu plamy.

Osuszanie dywanu kończy proces prania i czyszczenia, dzięki czemu klient może cieszyć się odświeżoną i czystą wykładziną.

Inspiracja: Damat.pl – Pralnia Dywanów i Wykładzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *