5 niesamowitych porad na efektywne sprzątanie bez wysiłku!

5 niesamowitych porad na efektywne sprzątanie bez wysiłku!

Sprzątanie to według statystyk jedna z najbardziej znienawidzonych domowych czynności. Co robić, aby ten obowiązek realizować szybko i sprawnie, a skutki sprzątania były trwałe? Te kilka porad sprawi, że sprzątanie przestanie być udręką.

 1. Używaj naturalnych środków.

  Kamień w czajniku czy na łazienkowej armaturze to zmora. Warto wiedzieć, że jego szorowanie i zwalczanie chemią specjalistyczną wcale nie jest konieczne. Z kamieniem w łazience znakomicie poradzi sobie zwykły ocet spirytusowy. Można spryskać nim umywalkę i wannę, lub w misce z wodą z octem zanurzyć słuchawkę prysznica. Po półgodzinie po kamieniu nie będzie śladu.

  Do odkamieniania czajnika świetnie sprawdzi się kwasek cytrynowy – roztwór wody z kwaskiem należy zagotować. Po wystygnięciu wylać i wypłukać czajnik. To metoda równie skuteczna jak chemiczne odkamieniacze, a o ile bardziej bezpieczna w przypadku omyłkowego zaparzenia herbaty z takiej wody.

 2. Wypróbuj glicerynę.

  Dosłownie kropla lub dwie gliceryny na litr wody sprawią, że okna i sprzęty kuchenne spryskane taką mieszanką i wypolerowane, dłużej zachowają czystość i połysk bez zacieków. Gliceryna w maleńkiej ilości pozostawia na powierzchni niewidoczną gładką warstwę, która uniemożliwia przyleganie brudu.

 3. Soda i kawa w lodówce.

  Jeśli pomimo sprzątania w lodówce utrzymuje się niemiły zapach, wystarczy wstawić tam miseczkę z sodą oczyszczoną lub z ziarnami kawy. Oba te sposoby skutecznie zniwelują przykry problem.

 4. Cytryna w walce z tłuszczem.

  Zachlapana tłuszczem mikrofalówka to już nie problem. Wystarczy wlać do miski dwie szklanki wody i dorzucić do niej kilka plastrów cytryny. Mikrofalówkę z taką zawartością nastawiamy na najwyższą moc na pięć, po czym odczekujemy jeszcze dziesięć. Wyciągamy gorącą miskę, a mikrofalówkę przecieramy ręcznikiem papierowym. Para wodna i kwas z cytryny skutecznie rozpuszczą tłuszcz i zmiękczą plamy.

 5. Mokre firanki górą.

  Nie czekaj, aż mokre firanki wyschną i nie trać czasu na ich prasowanie. Wilgotny materiał po rozwieszeniu w oknie wyprostuje się sam, pod własnym ciężarem, a pokój dodatkowo zyska przyjemny, świeży zapach czystego prania.

Dzięki tym trikom zaoszczędzisz połowę czasu potrzebnego zwykle na sprzątanie. Na co wykorzystasz zaoszczędzone chwile?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *