Schody i podesty dla przemysłu – czym muszą się charakteryzować?

linia produkcyjna

Schody przemysłowe to nic innego, jak schody stalowe, których jednak przeznaczenie jest nieco inne. Najczęściej stosowane są w dużych budynkach, a także obiektach handlowych oraz przemysłowych. Wśród nich wymienia się kilka rodzajów, takich jak:

  • schody techniczne, spotykane głównie w magazynach, halach produkcyjnych oraz magazynowych. Są to schody łączące różne poziomy budynku, których stopnie produkuje się między innymi z krat oraz blach perforowanych i ryflowanych;
  • schody ewakuacyjne, zarówno proste, jak i spiralne. Są – jak sama nazwa wskazuje – stosowane jako droga ewakuacji, w związku z czym muszą być odporne na obciążenie oraz napór tłumu, jeśli zajdzie jakiekolwiek zagrożenie;
  • drabiny techniczne;
  • podesty;
  • pomosty robocze;
  • rampy przemysłowe.

Czym muszą charakteryzować się schody i podesty stosowane w przemyśle?

Schody oraz podesty przemysłowe nie zawsze oznaczają konstrukcje stalowe, jednak są one najczęściej spotykane. Najczęściej produkuje się je tak, aby transport był ułatwiony, a montaż – przyspieszony. Nie to jest bowiem najważniejsze, bowiem konstrukcje zarówno schodów, jak i podestów stosowane w przemyśle muszą spełniać wszelkie normy oraz wymagania, które określa prawo, czyniąc jest bezpiecznymi, trwałymi oraz niezawodnymi w każdej sytuacji.

Charakter ich jest wspomniany między innymi w:

  • ogólnych przepisach BHP;
  • przepisach techniczno-budowlanych.

Wymagania dla schodów w przemyśle

W przypadku schodów przemysłowych, muszą one prowadzić pracowników do celu w sposób bezpieczny, dlatego też muszą być stabilne i stałe. Co więcej, nie powinny być również śliskie (podobnie jak podesty), zaś w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania pyłu – schody muszą być ażurowe. Należy także pamiętać, że schody przemysłowe należy zaopatrzyć w balustrady, bądź też inne zabezpieczenia, które unikną ryzyka wychylenia się i spadnięcia.

Ze względu na różne poziomy w budynkach przemysłowych, schody muszą charakteryzować się wygodnym i bezpiecznym dojściem, zaś ich wysokość nie powinna być mniejsza niż – łącznie – dwa metry. Ciekawostką jest również, że przejścia przeznaczone dla pracowników i osób upoważnionych muszą mieć szerokość minimum 0,75 metra, a jeśli ruch jest kierunkowy – co najmniej jednego metra.

Podesty dla przemysłu

W przypadku prac na wysokości podesty muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo oraz cechować się zgodnością z prawem. Należy więc – idąc tym tokiem – zapewnić stabilne podesty, które w żadnym przypadku nie zmienią swojego położenia, a ich wytrzymałość będzie tak duża, że dopuszczalne obciążenie nie będzie stwarzało zagrożenia.

Ponadto powierzchnia podestów musi być wystarczająco szeroka i wysoka, tak aby zmieścili się na niej zarówno pracownicy, jak i narzędzia oraz materiały. Podłoga z kolei powinna być równa oraz pozioma, a także trwale zamocowana do innych elementów podestu. Należy też pamiętać o zawieszeniu w widocznym miejscu informacji o maksymalnym obciążeniu i wymiarach podestu.

Ważne, aby zarówno schody, jak i podesty były wykonane z materiałów odpornych na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich powierzchnia powinna być cynkowana ogniowo oraz malowana proszkowo. W rzeczywistości nie powinno się oszczędzać na bezpieczeństwie pracowników, decydując się na tańsze zamienniki. Te bowiem nie są zbyt trwałe, z kolei ich konstrukcja jest znacznie cięższa oraz większa gabarytowo, co wiąże się z całą pewnością niższej jakości zabezpieczeniami.

Źródło: Met Concept – Konstrukcje stalowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *