Hydrauliczny dźwig samochodowy – jego możliwości i ograniczenia

Hydrauliczny dźwig samochodowy – jego możliwości i ograniczenia

Samochody ciężarowe wyposażone w dźwig HDS są jednymi z najbardziej wszechstronnych pojazdów, jakie znajdują zastosowanie tak w transporcie, jak również w usługach stacjonarnych. Poznaj jego możliwości i ograniczenia.

Trudno nawet wyobrazić sobie większość załadunków, wyładunków czy prac budowlanych bez wykorzystania hydraulicznych dźwigów samochodowych. Są one przydatne do transportu towarów ponadgabarytowych, a także do świadczenia różnorodnych usług, w jakich wykorzystywane są dźwigi czy wysięgniki. Usługi, jakie wykonuje się z pomocą ciężarówki z HDS można spotkać w wielu różnych branżach.

HDS w transporcie

Podstawowym zastosowaniem aut HDS jest transport towarów, jakie posiadają znaczną wagę albo charakteryzują się nietypowymi wymiarami. Tego rodzaju pojazdy są niezastąpione przy przewożeniu maszyn budowlanych, kontenerów, materiałów budowlanych – a zatem tego wszystkiego, czego nie można przewieźć zwykłym samochodem ciężarowym. Największą zaletą samochodów wyposażonych w HDS jest właśnie hydrauliczny dźwig samochodowy, który znajduje zastosowanie w załadunku oraz rozładunku towarów, co pozwala na uniknięcie konieczności wykorzystywania do tego celu innych dźwigów, wózków widłowych czy po prostu pracy ludzkich rąk.

HDS stacjonarnie

Pojazdy dysponujące hydraulicznymi dźwigami samochodowymi są również wykorzystywane do wykonywania prac stacjonarnych, w jakich konieczne jest zastosowanie dźwigu. Służą do podawania, nawet na znaczne wysokości, różnych materiałów, jak na przykład palet czy drewna bezpośrednio na miejsce wykonywanych prac. Takie udogodnienie znacznie przyspiesza i ułatwia realizacje. Znajdują również zastosowanie przy wszelkiego rodzaju montażach wysokościowych – na przykład tablic reklamowych czy elementów konstrukcji obiektów. Są wykorzystywane w przemyśle leśnym, ponoszą pnie ściętych drzew na przyczepy ciężarówek.

Niewątpliwą zaletą HDSów jest możliwość zainstalowania do ramienia dźwigu różnorodnych uchwytów inne akcesoriów. Ten element wyposażenia sprawia, iż mają możliwość przenoszenia praktycznie każdego typu ładunku.

Ograniczenia HDS

Niestety, zakup samochodu z hydraulicznym dźwigiem czy montaż takiego dźwigu na posiadanym już aucie nie rozwiązuje wszystkich problemów przedsiębiorstw. Przede wszystkim do obsługiwania samochodowego dźwigu hydraulicznego trzeba posiadać specjalne uprawnienia, a także przejść odpowiednie badania lekarskie. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością zatrudnienia dodatkowego pracownika, co de facto przyczynia się do wzrostu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie wszystkie samochody ciężarowe są też odpowiednie do transportu dźwigu HDS.

Niejednokrotnie bardziej ekonomicznym wyjściem jest skorzystanie z innego rozwiązania niż HDS. Na przykład koparki z HDS potrzebują więcej miejsca do wykonania swojej pracy, a ich znaczny ciężar może uszkodzić nawierzchnię. Jeśli mamy do wykonania niewielki wykop czasem korzystniej jest zastosować do tego celu minikoparkę. Podobnie jest przy przewożeniu ciężkich ładunków, na przykład kontenerów. Indywidualni klienci muszą się liczyć z uszkodzeniem nawierzchni podjazdów na działkach, jakie może mieć miejsce, gdy wjedzie na taki ciężki samochód z dźwigiem hydraulicznym.

Także w miejscach, gdzie ma wystarczająco dużo przestrzeni hydrauliczny dźwig samochodowy może mieć pewne ograniczenia. Do prawidłowego wykonania pracy należy zapewnić mu określoną przestrzeń – konkretna powierzchnia zależy od rodzaju zastosowanego dźwigu. Zatem jeśli taka przestrzeń nie może być zapewniona, na przykład podczas prac załadunkowych na niewielkich podwórkach, w magazynach itp. lepiej jest skorzystać na przykład z wózka widłowego.

Jednakże w ogólnym bilansie zalety samochodowych dźwigów hydraulicznych zdecydowanie przewyższają ich wady, dlatego coraz częściej są one wykorzystywane nie tylko przez wielkie przedsiębiorstwa transportowe czy firmy budowlane, ale również do przewożenia czy załadunku pojedynczych partii towarów. Poszukując firmy, która oferuje usługi transportu czy załadunku z pomocą hydraulicznego dźwigu samochodowego najlepiej wybrać sprawdzoną i dysponującą zróżnicowaną flotą pojazdów.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *