Spedycja kolejowa – nowy wymiar transportu multimodalnego

Spedycja kolejowa - nowy wymiar transportu multimodalnego

Wymiana handlowa z odległymi ośrodkami gospodarczymi wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań z zakresu transportu. DO nich należy transport multimodalny – coraz częściej występujący w formie szynowo-drogowej.

Rosnące zainteresowanie spedycją kolejową wynika z faktu, że stanowi ona rozwiązanie pośrednie między spedycją morską a lotniczą. W przypadku transportu drogą morską mamy do czynienia z niską ceną, wysoką ładownością i długim czasem oczekiwania, zaś transport lotniczy oznacza wysoką cenę, niską ładowność i krótki czas dostawy. Złotym środkiem może okazać się spedycja kolejowa, zwłaszcza w wydaniu multimodalnym, czyli w wersji wykorzystującej więcej niż jeden środek transportu.

Dostępne kierunki

W przypadku importu z odległych państw azjatyckich na pierwszy plan wybija się zastosowanie spedycji kolejowej przy sprowadzaniu produktów z Chin. Od kilku lat między Zhengzhou w Chinach a Polską kursują 4 pociągi tygodniowo (w dalszej perspektywie częstotliwość przewozów może zostać zwiększona). Transport trwa około czternastu dni, czyli dwukrotnie krócej, niż spedycja morska. Jego cena jest wprawdzie wyższa, ale różnica nie jest tak znacząca, jak w przypadku transportu drogą powietrzną.

Trasa wiedzie przez Mongolię, Kazachstan, Rosję i Białoruś. To niemal dziesięć tysięcy kilometrów.

Dostępnych możliwości jest zresztą więcej. Spedycja kolejowa ułatwia import produktów ukraińskich, rosyjskich czy białoruskich – w tym wypadku może okazać się zdecydowanie szybsza i bardziej wydajna, niż wybór transportu drogowego. Otwiera również mniej popularny, ale intrygujący kierunek, czyli państwa WNP – mówimy o Gruzji, Armenii, Kazachstanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgizji, Turkmenistanie czy Mongolii.

Transport multimodalny

Transport multimodalny wykorzystuje przewóz kontenerowy, który zakłada stosowanie znormalizowanych kontenerów znanych również ze spedycji morskiej. Wybór kontenerów w tym wypadku ma spore znaczenie ze względu na konieczność dostosowania transportu do rozstawu szyn. Zmiana wózków jest czasochłonna, a systemy automatycznej zmiany rozstawu dopiero wchodzą do użytku. Rozwiązaniem jest więc wykorzystywanie kontenerów, które przenosi się między platformami na wschodniej granicy Polski.

Ponadto kontenery są bardzo przydatne w razie podjęcia decyzji o wyborze transportu multimodalnego. Są przenoszone między poszczególnymi środkami transportu bez konieczności przeładowywania ich zawartości. Importer musi jedynie podjąć decyzję o sposobie transportu kontenerów po odebraniu ich z terminala kolejowego.

Istnieje więc również inne rozwiązanie, czyli umieszczenie środka transportu drogowego bezpośrednio na wagonie kolejowym. Obsługuje on przewóz towarów poza trasą kolejową – a więc dostawę na stację początkową oraz ze stacji końcowej do importera. Opcji jest tutaj kilka – dostępne są:

  • transport szynowo-drogowy,
  • transport szynowo-drogowo-morski,
  • transport szynowo-drogowo-lotniczy
  • transport szynowo-drogowo-rzeczny

Najbardziej popularny jest jednak pierwszy wariant uwzględniający połączenie spedycji kolejowej i drogowej.

Podsumowanie

Transport multimodalny uwzględniający spedycję kolejową to rozwiązanie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom importerów, którym zależy na równowadze między niskim czasem dostawy, a rozsądną ceną. Spedycja kolejowa zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i brak znaczących opóźnień, zaś sama trasa wiedzie przez regiony o stosunkowo wysokim stopniu bezpieczeństwa. Kontenerowce, które przepływają przez Zatokę Perską, znajdują się w strefie wyższego ryzyka.

Ponadto transport koleją jest opcją bardziej ekologiczną, co wpływa pozytywnie na wizerunek tego przedsiębiorstwa, które go wykorzystuje. Pamiętajmy, że w niektórych państwach istnieją restrykcyjne ograniczenia dotyczące transportu drogowego (jak zakaz przewozu towarowego w dane dni tygodnia).

W przypadku Chin pojawia się pewna niedogodność: odległości w Państwie Środka są ogromne. Między Szanghajem a Zhengzhou jest prawie tysiąc kilometrów. To oznacza dodatkowych kilka dni oczekiwania i konieczność przemyślenia, czy bardziej opłacalny będzie tam transport drogowy, czy jednak przewóz towarów kolejową również na terminal początkowy. Ponadto same przeładunki dawniej zajmowały więcej czasu; dziś jednak są znacznie przyspieszone.

Transport multimodalny pozwala na wysoką optymalizację usługi. Pomaga w zmniejszeniu czasu dostawy, redukcji kosztów oraz uproszczeniu procedur. Cała spedycja zostaje wykonana na podstawie jednej umowy i tylko jeden organizator jest odpowiedzialny za całą trasę. To sprawne rozwiązanie w przypadku łańcucha door-to-door, które stopniowo staje się coraz bardziej istotną częścią sektora transportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *