Poślizgnięcie – najczęstszy wypadek w przestrzeni publicznej. Jak m zapobiec?

maty usługi

Poślizgnięcie to najczęstszy i bardzo niebezpieczny wypadek

Wielu osobom sprawa może wydać się z pozoru błaha. Ot, poślizgnięcie, które przydarza się w życiu każdemu i zazwyczaj powoduje tylko lekkie stłuczenia czy obecność niewielkich krwiaków. Tymczasem wbrew pozorom nieoczekiwane poślizgnięcie to zdecydowanie najczęstszy wypadek występujący w przestrzeni publicznej. Co gorsza, wbrew temu co wielu z nas myśli, upadek na podłoże w wyniku poślizgnięcia może spowodować zdecydowanie poważniejsze urazy u poszkodowanego. Ile razy można usłyszeć w telewizji, szczególnie zimą, że ktoś złamał rękę czy nogę właśnie po takim wypadku. A takie sytuacje zdarzają się nie tylko w zimie, na oblodzonym chodniku czy drodze. Do poślizgnięcia wystarczy choćby śliskie podłoże, niewielki przedmiot na podłożu czy mokry fragment tego podłoża. Przyczyn może być naprawdę wiele, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Czasem przyczyną może być także zwykła nieuwaga i roztargnienie poszkodowanego.

Skutki poślizgnięcia mogą być bolesne

Jak na początku zostało wspomniane, wiele osób lekceważy poślizgnięcie. Tymczasem tylko chwila nieuwagi lub po prostu pech, mogą wywołać dla poszkodowanego nieprzyjemne konsekwencje. W najlepszym przypadku może skończyć się na niewielkim, niezbyt bolesnym stłuczeniu. Oczywiście o tym jak bolesne będzie to stłuczenie będzie zależeć od tego jak mocno poszkodowany uderzy o podłoże w wyniku poślizgnięcie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do pęknięcia kości, w wyniku bardzo dużej siły uderzenia. Jeśli na domiar złego ktoś upadnie nienaturalnie, to dojść z kolei może to zdecydowanie poważniejszych złamań. Trudno jednoznacznie określić, jakie mogą być skutki poślizgnięcia i następującego po nim upadku na podłoże. Wszystko znowu zależy od wielu czynników, jak choćby refleks osoby poszkodowanej, ogólna sprawność fizyczna czy odporność kości. Bardzo trudno określić, do jak poważnych może prowadzić konsekwencji.

Jak zapobiec poślizgnięciom?

Najpierw trzeba uczciwie powiedzieć, że zapobiec poślizgnięciom jest niezmiernie trudno. No bo jak zapobiec czemuś, co zazwyczaj dzieje się bardzo szybko i występuje w nieoczekiwanej sytuacji, z zaskoczenia? Przede wszystkim każdy z nas, nieważne gdzie by się znajdował, powinien być uważnym i skoncentrowanym na swoich ruchach. Najprościej mówiąc, po prostu trzeba patrzeć pod nogi i to tyczy się wszystkich. Poza tym można wykorzystać różne rozwiązania technologiczne. Chociażby warto wykorzystać na klatce schodowej czy przed drzwiami do domów maty wejściowe, które wykonuje się z nowoczesnego i antypoślizgowego materiału. Dzięki temu ani mata nie przesunie się względem podłoża, ani też nasze stopy nie przemieszczą się względem maty. W takiej sytuacji, nawet jeśli ktoś jest roztargniony, nie powinno dojść do poślizgnięcia. Można także wyposażyć się w buty z antypoślizgową podeszwą. To też w niektórych przypadkach może uratować nas od upadku w wyniku poślizgnięcia. Przypomnieć należy jednak, że przede wszystkim należy być uważnym, w każdej sytuacji, w każdym miejscu i obserwować otoczenie, aby zawczasu zauważyć ewentualne zagrożenie.

Źródło: Matywejsciowe.pl – Maty podłogowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *