Odzież robocza ostrzegawcza – postaw na bezpieczeństwo

Odzież robocza ostrzegawcza – postaw na bezpieczeństwo

Widoczność pracownika w wielu branżach jest kluczowa nie tylko dla jego bezpieczeństwa, ale i jakości wykonywanej pracy. Jak zatem wybrać odpowiednią odzież ostrzegawczą? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i czym się kierować podczas jej zakupu.

Odzież ostrzegawcza pełni jednocześnie funkcje odzieży roboczej. Mamy do wyboru w tym wypadku na ogół kurtki, kamizelki i różne rodzaje spodni, a także całe kombinezony. Podobnie jak w innych przypadkach, wybór odpowiedniego typu ubrania zależy od branży, w jakiej mają być one używane. Właściwa widoczność jest kluczowa głównie podczas prac drogowych, gdzie inni uczestnicy ruchu muszą już z daleka widzieć osoby pracujące w danym obszarze jezdni.

Co wyróżnia ubrania ostrzegawcze?

Powinny one składać się z bawełny (która zapewni dobrą wentylację i komfort) oraz tworzyw sztucznych, być w intensywnym, neonowym kolorze i zawierać pasy odblaskowe (najlepiej srebrne, zarówno poziome jak i pionowe). Barwy takiej odzieży, to zazwyczaj jaskrawy pomarańcz i żółty. Sama tkanina również może być fluorescencyjna, co zwykle wynika z zastosowania na całej powierzchni tworzywa sztucznego. Odzież musi jednak pełnić też swoje konkretne funkcje, czyli zawierać kieszenie, różnego rodzaju gumki i ściągacze, nie opinać ciała, a także umożliwiać pełen zakres ruchu.

Najchętniej wybierane są tkaniny bawełniano–poliestrowe. Ten dobór materiałów pozwala właśnie na zapewnienie wygody i przewiewności, a jednocześnie odpowiednie dopasowanie barw. Tego typu ubrania nie mogą być za ciężkie, ale muszą być na tyle grube, by zapewnić ich wysoką wytrzymałość.

Wśród wielu typów odzieży ostrzegawczej istnieje też ocieplana, przydatna przy pracach wykonywanych zimą czy w chłodniejszych jesiennych i wiosennych dniach. Jest wtedy nieco cięższa, ponieważ już sama ocieplina waży więcej niż inne materiały.

Akcesoria odblaskowe

Oprócz samej odzieży ostrzegawczej można również używać akcesoriów odblaskowych. W tej roli dobrze sprawdzą się czapki, pasy naramienne czy szelki odblaskowe.

Korzystne może być także użycie wielofunkcyjnych tub odblaskowych, które można nosić zarówno na ramieniu, jak i na szyi, czole, głowie, nadgarstku – czy nawet jako gumkę do włosów. Im więcej środków odblaskowych wykorzystamy, tym lepiej.

Lekkie kamizelki

W sezonie letnim często spotykamy pracowników, którzy nie mają na sobie typowych ubrań roboczych z funkcjami odblaskowymi, ale ubrani są w kamizelki odblaskowe (tak zwane – sygnalizacyjne). Powinny one być fluorescencyjne, zawierać taśmy odblaskowe i składać się z poliestru. Jeszcze lżejsze będą kamizelki siatkowe.

Dobrym wyborem – oprócz kamizelek – mogą być same bluzki sygnalizacyjne, mające intensywne barwy i odblaski. Często będą one najwygodniejszym wyborem, dlatego pracownicy bardzo je sobie cenią. Można je nosić również pod kilkoma warstwami innych ubrań, co przyda się na przykład późnym latem, gdy poranki są zimne, ale popołudnia bardzo gorące.

Kurtki ostrzegawcze – skuteczne zabezpieczenie

Ci, którzy pracują zimą lub w ciężkich i zmiennych warunkach atmosferycznych, na pewno docenią kurtki ostrzegawcze. W zależności od tego, jakiej pogody mogą spodziewać się pracownicy, współczesny rynek oferuje szeroki wybór produktów. Tu atutem będzie też ilość kieszeni. Dodatkowo zabezpieczają one osoby je noszące przed urazami mechanicznymi.

Warto, by kurtka pełniła funkcje przeciwdeszczowe, czyli była wykonana z odpowiedniego materiału i miała kaptur. Im więcej pasów odblaskowych, tym lepiej. W przypadku kurtek mniejsze jest ryzyko sprania się odblasków, bo pierze się je rzadziej niż na przykład bluzki. Dlatego, w niezmiennym stanie, mogą służyć pracownikowi przez lata.

Bezpieczeństwo pracowników ma znaczenie

Odzież ostrzegawcza jest istotna nie tylko przy pracach drogowych, ale również na halach czy w wielu innych miejscach. Pracownik musi być widoczny dla innych pracowników oraz dla osób postronnych. Pamiętajmy, że brudna odzież ochronna nie będzie tak skuteczna, jednak ryzyko sprania się kolorów i odblasków jest dość wysokie, dlatego warto postawić na materiały nie ulegające zabrudzeniu oraz umożliwiające wentylację.

Pracownik widoczny dla wszystkich innych nie musi nieustannie rozglądać się na boki. Stosowanie odzieży sygnalizacyjnej w niektórych branżach jest wymogiem, od którego nie można się uchylać. Rozsądny pracodawca czy kierownik budowy zdaje sobie z tego sprawę. W tym wypadku więc nie warto oszczędzać – chodzi o bezpieczeństwo.

Jedno przemyślenie nt. „Odzież robocza ostrzegawcza – postaw na bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *