Najlepsze inwestycje dla drobnego inwestora

Najlepsze inwestycje dla drobnego inwestora

Jeśli posiada się pewne oszczędności, to dobrym pomysłem jest zainwestowanie ich. W ten sposób, prowadząc przemyślane inwestycje, zarobimy dodatkowo, albo w najgorszym razie ustrzeżemy się przed utratą wartości pieniędzy na skutek inflacji, co może być niezauważalne. W co więc najlepiej jest inwestować ?

Obligacje

Obligacje skarbowe to najbezpieczniejszy, choć i mało zyskowny sposób na zarabianie. Obligacje emitowane przez państwo zwykle mają oprocentowanie między 2 a 5 procent w skali roku, a odsetki są wypłacane kwartalnie. Kupuje się je przez system internetowy. Obligacje mogą być zakupione na minimum dwa lata, choć są też dostępne warianty dłuższe, przewidziane dla oszczędzających na emeryturę.

Czym innym są obligacje korporacyjne. Firmy emitują je, aby podwyższyć kapitał, który mogą zainwestować. Obligacje korporacyjne są sprzedawane i kupowane na Catalyst, czyli rynku podobnym do giełdy papierów wartościowych, z wyjątkiem pierwszej oferty publicznej, kiedy emitent ogłasza ich emisję i może to ogłoszenie skierować do dowolnie dużej liczby zainteresowanych.

Akcje

Transakcje akcjami, notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych, cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Głównym powodem jest bogactwo spółek, spośród których można wybierać, oraz istnienie dwóch rynków. Rynek główny, bardziej regulowany, to miejsce, gdzie dostają się spółki spełniające szereg wymagań. New Connect z kolei to rynek, na którym debiutują spółki, które mają jeszcze małe doświadczenie, istnieją od niedawna i mogą być potencjalnie dobrą inwestycją na daleką przyszłość. Najlepsze z nich przechodzą potem na rynek główny, słabsze odpadają.

Aby zainwestować w akcje, trzeba mieć rachunek maklerski, który można założyć w dowolnym domu maklerskim za niewielką kwotę. Wybierając takir rachunek, trzeba mieć na względzie zwłaszcza prowizję, pobieraną przez dom maklerski od każdej transakcji. Prowizja taka najczęściej jest określona procentowo, nie mniej niż ok. 0,3% wartości transakcji. Większość rachunków oferuje bieżący dostęp do notowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *